BİZ KİMİZ?

Biz Berna & Anıl Ateş,

2012’den beri beraberiz, her gün yeni bir enerjiyle başlıyoruz! Keşfetmek dünyadaki en güzel şey, birlikte olduğunda ise daha renkli, şölenli.. Onlarca şehir, bir sürü sokak oldu beraber. Her biri yeni bir hikaye, her fotoğraf karesi bize anı.. 2016 yılında hayatımıza biraz renk katmak, tadını etrafa saçmak için, Anıl karar verdi anılarımızı derlemeye, kaydetmeye..

Çıkış noktamız, ilk aşık seyahatimiz, hala yazıya dökülemeyen 2012’deki Vilnius, Tallinn ve St. Petersburg. Şimdilerde bazen kısıtlı bütçe ile, bazen daha lüks kaçamaklarla beyaz yakalı dünyamıza ara veriyoruz. Kamp yapmak, doğada olmak ne kadar huzurluysa; keyif, iyi yemek ve yeni insanlar tanımak da seyahatlerimizin vazgeçilmezleri.

Her seyahatimiz yeni bir deneyim, denemediklerimiz ise yeni heyecanlar! Biriken anılarımızın maceramıza katılmak isteyen dostlara birer kaynak olması umuduyla…

Berna

bernAnıl’ın Berna’sı
küçük dünyasından çıkmanın tek yolunun yeni keşifler yapmak olduğuna inanmış.Doğayı ve farklı insanları tanımak için her seyahati fırsat bilmiş.
Yoga ile derinleşmeye, yeni şeyler denemeye, yemek yapmaya ve arkadaşlarını güzel sofralarda buluşturmaya bayılırken; her gün yeni bir şey öğrensin, bisiklette daha iyi olsun ve birilerine faydası dokunsun istermiş.
İstanbul’da doğup büyümüş bir Karabüklü, canı kardeşinin ablası, ailenin büyük kızı, klinik araştırmaların inovatif yönü, İTÜ’lü bir kimya mühendisiymiş.

Anıl

bernAnıl’ın her şeyi başlatan ismi: Anıl’a gelelim!
Anıl, akademik yönde de blog yazma sürecindeki kararlılıkla ilerleyen bir ArGe mühendisi. YTÜ Mekatronik Mühendisliğini bitirip, raylı sistemlerde bir serüvene başlamış, şu sıralara ikinci yüksek lisansını bitiriyor.
Bir saatinin bile boş geçmesini istemez, planlar, programlar, seyahatlerinin sürprizleri olurmuş! Hayata keyif almaya gelmiş bir balık, gezsin eğlensin ama bir o kadar da evinde olsunu severmiş, bahsetmeden olmaz ailesinin tek oğlu, doğma büyüme İstanbullu aslen Keşanlı ve tutkulu bir bisikletçiymiş!

SIK SORULAN SORULAR

Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi çok seviyoruz. Bunun için genelde az zamanımız oluyor. Bu nedenle daha gitmeden seyahatimizin kısıtlı günlerini en güzel şekilde planlamak istiyoruz.
Hiçbir şeyi atlamayalım, en kısa sürede en iyi bütçeyle keyifle gezelim, yerellerin tavsiyelerini bulalım derken baktık ki bunların bir arada olduğu kaliteli Türkçe içerik çok kısıtlı.. Biz de kendi rotalarımızı yazalım, deneyimlerimizi paylaşalım istedik.
Maceralarımızın okumak isteyen dostlara birer kaynak olmasını dileriz.

İlk planımız bu yılın tatillerini hakkıyla değerlendirmek! Rotalarımızda yine hem yurtiçi hem de yurtdışı var. Merak ettiklerimiz, hayallerimiz ise sonsuz!

İkimiz de çalışıyoruz. Birikim yapıyoruz elbette ama seyahatlerimizi kendimize yatırım olarak görüyoruz, aylık olarak gezi için bütçe ayırıyoruz. Kimi ay bununla uçak bileti alıyoruz, kimi ay araç kiralıyor ya da konaklama ücretimizi ayırıyoruz. Vize ücretleri geldiğinde belimiz bükülüyor elbette.
Çok fazla kıyafet, takı, ayakkabı gibi hızlı tüketim ürünü satın almıyoruz. Artık neredeyse hiç dışarıda yemek yemiyoruz. Dolayısıyla şehir hayatının günlük harcamalarını minimumda tutup her fırsatta yola çıkmayı tercih ediyoruz.
Gitmek istediğimiz rotalar için uçak bileti indirimlerini takip ediyoruz, konaklamalar için çokça ihtimal araştırıyoruz otel, airbnb, bazen gece treni seçeneklerine erkenden bakıyoruz. Hiçbir zaman sıfır paraya mal olan seyahatlerimiz olmuyor. Yeni trend olmaya çalışan dünyayı bedava gezme yalanına ortak değiliz, yalnızca daha uygun seyahatler için ipuçlarımız var.

Çalışırken seyahat zor, ama zor oluyor diye yapmayacak değiliz değil mi? Üstelik bunları yapabilmek için yaptığımız ön hazırlığı, fedakarlıklarımızı ve dönüşteki yazı tamamlamalarını düşününce harcanan zaman bir kaç katına çıkıyor. Ama ne var yani? Hedeflenenin önünde engel mi! Bir çok kişi bir işte çalışıp, ömrünü ona adıyor. Biz buna karşıyız, üretebilecek güç ve enerjimiz varken hobimizin peşinden gideceğiz. Daha detaylı cevap bekleyenler için inanın yıllık izinleriniz yeterli, tümünü peş peşe kullanmak zor biliyoruz bu sebeple uzak rotalar her zaman mümkün olmayabiliyor. Ama bayramlar, resmi tatiller izinlerinizle birleştirince pek kıymetli!

YENİ YAZILARDAN HABERDAR OL!

Blog gönderilerimizden haberdar olmak ister misin?

Teşekkürler, kayıt başvurunuz başarıyla tamamlandı! Lütfen e-posta gelen kutunuzu kontrol edin.

Oops. Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Send this to a friend